Uruchamianie emocji i intuicji w odkrywaniu pasji

MandalaGrażyny

„Nie dysponowałam wydziałem reklamy, nie zatrudniałam sekretarki, ale miałam sporo prawdziwie kobiecej intuicji”. Estee Lauder

Dzisiaj słów kilka o zwiększaniu potencjału twórczego, uruchamianiu wyobraźni i intuicji. Czy wiesz o tym, że na etapie odkrywania swojej pasji korzystasz głównie z prawej półkuli mózgu?

Wydaje nam się oczywiste, że wyłącznie druga – lewa półkula odpowiedzialna za myślenie logiczne, analityczne i linearne wymaga częstych praktyk i ćwiczeń (np. w matematyce). Umiejętności analityczne przydadzą Ci się i owszem – ale na kolejnym etapie – precyzowania swojego autorskiego projektu, kiedy to będziesz analizowała niszę, w którą będziesz wchodziła ze swoim projektem, kiedy będziesz badała konkurencję, budowała profil idealnego klienta itd. (mam nadzieję, że w ramach Inkubatora Kobiecego Działania i Projektów:)

„Wyobraźnie to coś więcej niż wiedza” Albert Einstein

Żyjemy w dobie informacji, zdobywania wiedzy, racjonalnego myślenia i u większośi osób w codziennym funkcjonowaniu dominuje lewa półkula odpowiedzialna za: język werbalny, logikę, fakty. Zalew informacji i werbalnych bodźców sprawiają  że świat naszych emocji, wyobraźni i intuicji jest zagłuszany. Do tego dodajmy wdruki z dzieciństwa: „myśl racjonalnie„, „nie działaj pod wpływem emocji”. Stąd nasze tłumienie emocji i uznanie, że są one destruktywne. Zdławienia emocji, zwykle tych „trudnych” np. złości ma swoją wysoka cenę – prowadzi do braku akceptacji siebie i powoduje odgrodzenie się od głosu swojej intuicji.

“Najważniejszy temat do wzięcia pod uwagę… to fakt, że mamy dwa modele myślenia – werbalny i niewerbalny, reprezentowane odpowiednio przez lewą i prawą półkulę naszego mózgu, i że nasz system edukacji i generalnie nauka ma tendencję do zaniedbywania niewerbalnej formy intelektu. Nowoczesne społeczeństwo dyskryminuje prawą półkulę mózgu.” Roger Sperry

Tak więc teraz, na tym początkowym etapie drogi PASJOnatki (odkrywanie pasji), potrzebujesz nie tylko eksploatować, ale i zwiększać potencjał swojej prawej części mózgu. W czasie webinarów podczas których interpretujemy kolaże w poszukiwaniu pasji niejednokrotnie wychodził ten problem – z uruchamianiem wyobraźni wizualnej, z pójściem o kilka kroków dalej w swoich marzeniach, w myśleniu nt.: „co chciałabym robić, gdyby nie było granic”.

http://malowanesercem.webnode.com/

 

Jak samodzielnie stymulować i ćwiczyć prawą stronę mózgu? Poniżej proste sposoby na pobudzenie kreatywności, wygenerowanie świeżych pomysłów/ ew. na odpoczynek dla lewej strony mózgu (po pracach analitycznych). A powyżej mandala autorstwa Grażyny Słamy-Ugorskiej, więcej na jej stronie „malowane sercem” http://malowanesercem.webnode.com/

Tu możesz też przeczytać list, w którym opisała swoją historię. Z dumą dodam, że Grażyna jest uczestniczką e-szkolenia: „Jak odkryć i nazwać swoją pasję”

 

Jak wyćwiczyć prawą półkulę by móc generować nowe pomysły, pobudzić wyobraźnie, dokopać się do najskrytszych marzeń?

  • Koncentruj wzrok na środku mandali przez 5-10min. Jeśli oczy zaczną wędrować gdzie indziej, w sposób delikatny przenieś je z powrotem na środek. Jeśli możesz, włącz jakąś cichą i rytmiczną muzykę. Jest to rodzaj praktykowania medytacji.
  • Badania nad życiem najpłodniejszych pisarzy wykazały, że wiele czasu poświęcali na marzeniach na jawie. Warto opanować techniki głębokiej relaksacji.
  • W czasie spotkań z przyjaciółmi – wróć do zabaw w odgrywanie scenek.
  • Wymyślaj historyjki dla dzieci zamiast „tylko” czytać im do snu.
  • Stosuj mapę pamięci i burzę mózgów dla ożywienia pracy i dyskusji.
  • Rysuj, „bazgraj” obrazki, linie, wzory np. podczas rozmowy, w czasie wykładu, konferencji itd.
  • Zrób sobie informacyjny detoks od TV, gazet, a nawet książek (na rzecz np. medytacji).
  • Rób nowe rzeczy, doświadczaj – ale uwaga – nie oceniaj tych doświadczeń werbalnie. Skup się na tym co odczuwasz w tych nowych sytuacjach.
  • Obserwuj swoje emocje – akceptuj je, znajdź nowe sposoby na wyrażania ich.
  • Jeżeli dotąd podejmując decyzje korzystałaś z metody: za i przeciw, wsłuchaj się w to, co podpowiada Ci intuicja. Z czasem jej głos będzie coraz bardziej wyraźny.

 

Jeśli chcesz odnaleźć swoją pasję w wirtualnym, kobiecym gronie, najpierw przeczytaj dokładnie ten opis i sama przekonaj się że warto, a potem dołącz do nas:
http://kobiecyinkubator.pl/inkubator-kobiecych-pasji-1-5/

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2020 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?