Łagodność, siła i innowacja czyli VII Kongres Obywatelski

kONGRES

Tytułowe przymioty brzmią kobieco, nie sądzisz? Mam nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego z moich notatek. Czasami jedno zdanie, jedno słowo nawet, potrafi zmienić perspektywę. Dla mnie największym zaskoczeniem tego wydarzenia było uwypuklenie łagodności jako cechy pożądanej, która w parze z siłą i innowacyjnością może stanowić klucz do rozwoju… Polski i Polaków… i Polek zapewne też:)

Notatki z wydarzenia:  VII Kongres Obywatelski, Warszawa 10 listopad 2012.

 *

 

Rzemiosło kontra „talencik”

…Mając do wyboru: otwieranie sobie różnych drzwi swoim „talencikiem” lub praca nad swoim warsztatem, rzemiosłem – wybierz to drugie.

Nie pocieszaj się tym, że ktoś ma gorzej. Nie usprawiedliwiaj się też tym, że ktoś ma łatwiej, bo dostał lepsze warunki na start z racji urodzenia itp. Nie udoskonalajmy innych, udoskonalajmy siebie”.

  • Z wystąpienia: Jan Englert, aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatru

 

O etyce pracy

…Chcielibyśmy żyć jak na zachodzie – móc tyle konsumować co oni, mieć tak dobre drogi itd. Zapominamy tylko o tym, że aby to wszystko mieć, to musimy produkować trzykrotnie więcej niż obecnie. Nie da się podzielić tego, co nie zostało wcześniej pomnożone…

… Bylejakość pracy dziennikarza, bylejakość wykładów profesora, byle jakie zarządzanie przedsiębiorcy… to wszystko składa się na to, że jako średnia Polska dostarczamy byle jaki, średnio, produkt. W dodatku tolerujemy tę bylejakość.

Znaczenie obrania sobie życiowej MISJI

…Dlaczego jestem dobrym prezesem, działaczem i liderem regionu? Bo mam sprecyzowaną misję: chcę, aby podkarpackie stało się drugą Bawarią – łączyło nowoczesność z tradycją.
… Moje motto na co dzień ( obowiązuje w korporacji, w której pracuję): „poprzeczka idzie wyżej każdego dnia” – to wymaga regularnego wychodzenia ze swojej strefy komfortu, to wymaga niezgody na bylejakość, mierność otoczenia. Brać na siebie więcej, każdego dnia, pomimo dyskomfortu, który pojawia się podczas tego wysiłku. Zestaw wartości, min.: uczciwość, lojalność, brać na siebie odpowiedzialność, praca zespołowa.

  • Z wystąpienia: Marek Darecki, prezes i innowator w branży lotniczej.

O pasji i przestrzeni do rozwoju

… Czy rzeczywiście ludzie w naszym przecież demokratycznym kraju mogą żyć wolnością, pasją? To pytanie zadała jedyna kobieta w panelu dyskusyjnym – socjolożka, czego nie omieszkała zaznaczyć na wstępie swojego wystąpieniaJ

…Żyjemy w stresie, w rzeczywistości paradoksów, mamy mało wolności, żeby móc się realizować. … Żyjemy w paradoksie – bo pożyczamy pieniądze, zaciągamy kredyty, żeby móc oszczędzać. … Żyjemy w paradoksie – bo odkładamy decyzję o powiększeniu rodziny, żeby mieć szczęśliwą rodzinę…

Kiedy mówimy o wartościach i postawach nie możemy zapominać, że kluczowy wiek, kiedy zaczyna kształtować się postawa dążenia do osiągania wcześniej wyznaczonych celów to wiek przedszkolny: 3-5 lat.

Panowie w garniturach niosą w sobie tęsknotę za byciem dobrymi ojcami. Panie opiekujące się w domu dziećmi, noszą w sobie tęsknotę za byciem profesjonalistkami, za owym podnoszeniem sobie poprzeczki – w życiu zawodowym. Bądźmy dla siebie wzajemnie coach’ami, stwórzmy dla siebie wzajemnie przestrzeń do rozwoju.

  • Z wystąpienia: Maria Rogaczewska, dr Socjologii na UW

 

Rozwiązania innowacyjne

Rozwiązania twórcze i innowacyjne, nie tylko technologie innowacyjne, są w naszym kraju potrzebne (przyp. red: a więc podczas tworzenia rozwiązań otwiera się pole do popisu dla humanistówJ Polska potrzebuje także nowoczesnego przywództwa. Tymczasem, według badań profesora z UW wynika, że aż 90% polskiego biznesu i administracji jest scentralizowana – zorganizowana niczym XIXw folwark. Potrzebujemy przywództwa nowej generacji. Potrzebujemy pozytywnych liderów. Samoświadomość jest kluczem – poznawaj siebie i naucz się zarządzać sobą.

  • Z wystąpienia: Jacek Santorski.

 

Łagodność i siła

Mózg mówi do nas „przeżyj to sam”. Mózg uczy się nie na podstawie dedukcji, ale przez DZIAŁANIE. Potrzebujemy (i tu uwaga, zaskakująceJ ŁAGODNOŚCI, aby być skutecznymi. Łagodności, która ma swoje źródła w poczuciu bezpieczeństwa, a wyrasta wprost z kultury i edukacji. Bez łagodności nie ma współpracy. Bez działania w zespole nie ma sukcesów i innowacji. Tak rozumiana łagodność nie stoi w sprzeczności z pasją, ani z zaciętością konkurowania. Łagodność powinna iść w parze z siłą.

  • Z wystąpienia: Marcin Skrzypek, muzyk, działacz na rzecz kultury z Lublina

 

Każdy porządek rozpada się. Dlatego sam pęd do rozwoju nie zapewni trwałego sukcesu. Pielęgnacja ogrodu i owoców, które udało się do tej pory wyhodować, czyli innymi słowy utrzymanie homeostazy w dynamicznie zmieniających się warunkach – to jest ważne zadanie na dziś.
„Zmowa elit” „Koalicja na rzecz rozumu”

Bycie tu i teraz, ale z wizją. Przyszłość interesuje nas najbardziej, bo to w przyszłości przyjdzie nam spędzić resztę życia.

Inwestujcie czas w dyskusje. Inwestujcie czas i energię w relacje międzyludzkie.

 

Zofia Noceti-Klepacka, medalistka olimpijska w windsurfingu, która medal zdobyła dla chorej Zuzi. Jako dziecko – już mając 10 lat marzyła o tym, żeby wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Wychowano ją tak, żeby zwracać uwagę na potrzeby innych. Postanowiła zdobyć medal na Igrzyskach, żeby pomóc chorej dziewczynce. Wyrzeczenia, trud, wysiłek i… pomyłka, która wiele ją kosztowała. Zadzwoniła do Zuzi. Usłyszała od pięciolatki przez Skype, że zawody przecież jeszcze się nie skończyły! Postanowiła walczyć do końca i zdobyła medal.

 

I na koniec, dla najbardziej wytrwałych o kulturze

Kim jest człowiek kulturalny? Według słownika tj. człowiek grzeczny, czyli mówi do rzeczyJ Człowiek kulturalny posiada kompetencje człowieka kultury ( a więc jest wyedukowany, żeby móc obcować z kulturą na głębszym poziomie – i tu rozgorzała dyskusja o naszym systemie edukacjiJ. Jest uczestnikiem procesu – uczestniczy w kulturze, wie, że z kulturą może obcować nie tylko w filharmonii czy w teatrze, ale także w artystycznej klubokawiarni, w przestrzeni publicznej (tu ukłon w stronę Chłodna 25J

Kompetencje i kapitał społeczny człowieka kulturalnego: komunikacja, zaufanie, kreatywność, współdziałanie. Zespół ekspertów z Ministerstwa Kultury przygotowując raport: Polityka Kulturalna w 2030r stwierdziło, że aktualnie jesteśmy na etapie „adaptacja i przetrwanie”, a dopiero dążymy do poziomu „współpraca i współdziałanie”. Czyli niziutko drogie panie, prawie na kolanach. Ale jest nadzieja… w nas przyszłych businesswoman, bo:

Biznes lubi kulturę, ze wzajemnością

Kultura jest czynnikiem rozwoju gospodarczego – przyciąga turystów. Miejsca kultury są atrakcyjne dla inwestorów, a za nimi idą pieniądze na kulturę. Dopiero od niedawna mówi się, że kultura uczy tego, co niezbędne dla nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa:  kultura uczy postawy kreatywnej, innowacyjnej, otwartości i tolerancji.  A więc kultura i biznes , drogie panie, idą w parze!

 

I już na samiutki koniec, pozytywnie dla Polski i Polek i Polaków też:
„przyszłość jest tutaj, tylko jej jeszcze nie zauważyliśmy”.

 

Czy jest jakieś zdanie, sformułowanie, które trafiło do Ciebie osobiście? Podziel się poniżej, skomentuj.

 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2020 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?