Bez korzeni nie ma skrzydeł

dxz

PORZĄDKI MIŁOŚCI

Prawdopodobnie słyszałaś o ustawieniach rodzinnych według Berta Hellingera. Święto zmarłych, czas kiedy odwiedzamy groby tych, którzy odeszli, może być ‚mocną’ okazją do pożegnania tych, których do tej pory nie chciałaś „puścić”. Być może jest jakaś osoba w Twojej rodzinie, której wciąż nie chcesz pozwolić odejść, ponieważ albo wciąż za nią tęsknisz, albo przeciwnie, pielęgnujesz w sobie żal do tej osoby (np. właśnie z samego powodu, że odeszła, przez co nie miałaś okazji doświadczyć jak być córką, siostrą, wnuczką itp.). Jeżeli tak jest, to czytaj dalej, ten artykuł jest dla Ciebie.

Miałam okazję doświadczyć siły konstelacji Hellingerowskich podczas Nowej Szkoły Oddechu dzięki prowadzącym, którzy dają nam wszystkie najskuteczniejsze narzędzia, jakich sami doświadczyli na swojej dwudziestoletniej ścieżce rozwojowej. Także podczas samych sesji oddechowych miałam okazję wielokrotnie zetknąć się z zamrożonymi emocjami  wobec bliskich osób, które odeszły…

(Pomyśl, tak jak pisałam Ci wcześniej, na sesjach oddechowych tylko leżysz, oddychasz i odpowiadasz Coachowi Oddechu – jak się czujesz na poziomie ciała i uczuć – wygląda to minimalną pracę wewnętrzną, prawda? A do jakich skamielin można dotrzeć! )

… pomyślałam więc, że podzielę się z Tobą tym, co może dać odwilż w tym temacie, albo przynajmniej może dać nadzieję pełnej odwilży (czasami potrzeba powtarzać  konstelacje Hellingerowskie kilku krotnie). Zatem… pomyśl teraz, że wobec TEJ OSOBY mówisz: – Kłaniam się przed Tobą . Ty jesteś duży/a, a ja jestem mała…Czujesz opór? Jest Ci gorąco na samą myśl? Ok, a więc pojawiają się emocje, a całą formuła może wyglądać tak:

Kochana Mamo/Kochany Tato, Kochana Siostro/ np. Kochany Nienarodzony Braciedziękuję ci za dar życia / za dar współ-bycia. Biorę od ciebie wszystko, z wszystkim, co do tego należy. Biorę to za cenę, jaką ty poniosłaś/eś i jaką ja ponoszę. Zatrzymam to z szacunkiem i jeżeli mogę, przekażę dalej. Uczynię coś z tego daru, ku twojej radości i pamięci. To nie powinno pójść na marne. Biorę teraz ciebie jako moją mamę/mojego tatę, a ty możesz mnie wziąć jako swoją córkę/syna. Ty jesteś dla mnie tą właściwą matką/tym właściwym tatą, a ja jestem twoim właściwym dzieckiem. Ty jesteś duża/y, a ja jestem mała/mały. Ty dajesz, ja biorę. Dałeś mi swoje 100% więcej nie mogłaś/eś. Dziękuję Ci za to.Teraz ja zwracam się w stronę swojego własnego życia.

  Tę formułę można stosować również wobec  bliskich żyjących, wobec których czujesz się „większa”. Słabość osób, które z racji wieku i roli powinni opiekować się Tobą i wspierać Ciebie, a sami uwikłani są w swoje słabości, bezradność i wycofanie z życia… To może powodować, że Ty czujesz się tą „wiecznie wspierającą”, „podtrzymującą całą rodzinę”. Masz funkcję kontrolującą. Czujesz się silniejsza od tej osoby, bo posiadasz swoistą „władzę”.  To z jednej strony  może dawać poczucie siły („ja trzymam to wszystko na swoich barkach”), a z drugiej powoduje poczucie zagubienia , niepewności, nieadekwatności. W codziennym życiu może objawiać się to również w ten sposób, że trudno odnaleźć Ci się w grupie, zabierać głos publicznie, bo czujesz się” gorsza’ albo „zbyt dobra”.

 „Osobie, która traktuje swoich rodziców jak sklep wielobranżowy, gdzie można sobie wyszukać, co chciałoby się mieć, zostaje odebrana możliwość rozwinięcia w pełni swojej osobowości” Thomas Schäfer

Dzielę się tym osobistym wpisem, bo czuję wdzięczność i chcę się tym dzielić. W tym roku nad grobami swoich bliskich czułam nie tylko smutek, ale i czułość i radość i uwolnienie… To dla mnie nowe, że potrafiłam smakować te bogactwo uczuć… Po raz pierwszy poczułam swoje właściwe miejsce w konstelacji  rodzinnej, uznałam i doceniłam swoje korzenie. Dziękuję sobie, za swoją pracę nad sobą i całej NSO. Możesz dołączyć do nas, nowa edycja Nowej Szkoły Oddechu od grudnia, a wcześniej „warsztaty zerówkowe”, o których następnym razem. ***

>> Pytanie po co? Dla naszych dzieci, dla następnych pokoleń. Bo to, co możemy im dać to korzenie i skrzydła. Ale najpierw… sami musimy je mieć… odzyskać je!

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2020 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?