Spokój umysłu to spokój w genach

zach

Jeżeli do tej pory nie znalazłaś w sobie wystarczającej ilości argumentów, aby zmotywować samą siebie do praktyki medytacji, oto i jest! Przeczytaj o odkryciach naukowców, bynajmniej nie amerykańskich, opisanych w artykule opublikowanym na ScienceDaily.com


Zachowanie genów zmienia się dzięki medytacji

8 Grudnia, 2013  — coraz więcej dowodów przemawia za tym, że medytacje mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy postanowili sprawdzić i zrozumieć w jaki sposób uważne medytacje, w sposób fizyczny wpływają na nasze ciało.


Najnowsze badania naukowców z Wisconsin, Hiszpanii i Francji donoszą, iż zanotowano pierwsze dowody na to, że w ciele poddanym uważnej medytacji następują specyficzne zmiany w molekułach. Badane zostały efekty, jakie mają intensywne zajęcia uważnej medytacji praktykowanej przez doświadczonych praktyków w porównaniu do grupy osób zaangażowanych w ciche aktywności nie medytacyjne. Po ośmiu godzinach medytacji, u uczestników zaobserwowano szereg genetycznych i molekularnych różnic. Między innymi zredukowany został poziom genów odpowiedzialnych za zapalenia wynikłe ze stresującej sytuacji.

“Z naszej  wiedzy wynika, że jest to pierwszy artykuł traktujący o szybkich zmianach w zachowaniu genów w tematyce związanej z praktyka uważnej medytacji” – twierdzi autor badania Richard J. Davidson, twórca Centrum Studiowania Zdrowych Umysłów oraz William James oraz Vilas profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison. “Najbardziej interesujące jest to, że zmiany obserwowane były w genach, które są obecnie celem działania leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych”, mówi Perla Kaliman, pierwszy autor artykułu oraz badacz w Instytucie Badań Biomedycyny w Barcelonie, w Hiszpanii (IIBB-CSIC-IDIBAPS), gdzie prowadzi się analizy molekularne.

Badanie zostało opublikowane w magazynie Psychoendokrynologia.(…) Badania kliniczne udowodniły pozytywny wpływ na zaburzenia zapalne i zostały zatwierdzone jako działanie prewencyjne i zapobiegawcze przy tego typu zaburzeniach. Najnowsze wyniki dają podstawy do wprowadzenia nowego mechanizmu biologicznego w celach terapeutycznych.

Uzyskane rezultaty pokazują zmniejszenie receptorów genów, które były nastawione na zapalenie. Zaatakowane geny to między innymi te, które wpływają na zaistnienie zapalenia RIPK2 oraz COX2, jak również geny enzymów deacetylazy (HDAC), regulujące aktywność innych genów epigenetycznie poprzez usunięcie pewnego typu oznaczenia chemicznego. Co więcej, stopień zmniejszenia receptorów tych genów była związana z szybszą odnową kortyzolową po stresie związanym z improwizowanymi przemówieniami oraz po wykonywaniu zadań związanych z przeprowadzaniem umysłowych obliczeń dokonywanych przed publicznością lub kamerą video.

(…) kluczowym wynikiem jest fakt, iż równoważna medytacja wpłynęła na zmiany genetyczne osób praktykujących, a tychże zmian nie zanotowano u drugiej grupy – osób nie praktykujących medytacji, ale będącej po wykonaniu innej aktywności. Oznacza to wniosek potwierdzający zaistnienie zmian epigenicznych genomu na skutek praktyki równoważnej medytacji.  

Wcześniejsze badania na gryzoniach oraz ludziach pokazały dynamiczną reakcję epigeniczną na stymulację fizyczną taka, jak : stres, dieta, ćwiczenia fizyczne w trakcie kilku godzin. “Nasze geny są dość dynamiczne w swoich zachowaniach i te wnioski sugerują, że spokój naszego umysłu rzeczywiście ma potencjalny wpływ na ich zachowanie”, twierdzi Davidson.

“Regulacja HDAC oraz ścieżek zapalnych może reprezentować niektóre mechanizmy kryjące się pod potencjalnie terapuetycznym zabiegiem bazowanym na równowadze„, mówi Kaliman. „Nasze odkrycie stanowią podstawę do przyszłych badań nad dalszą oceną strategii medytacji stosowanych w celu leczenia przewlekłych stanów zapalnych.

Fundusze na badania pochodzą od Narodowego Centrum Medycyny Alternatywnej I Uzupełniającej (stypenium nr P01-AT004952) oraz ze stypendium od Instytutu Fetzera, Fundacji Johna Templetona oraz od anonimowego dawcy. Badanie zostało wykonane w Centrum Badań Zdrowych Umysłów w Centrum UW-Madison-Waisman.

Link do oryginalnego artykułu: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131208090343.htm
Tłumaczenie: Marta Kopacz
Redakcja: Małgorzata Bladowska-Wrzodak

 

Miejsce na Twój komentarz:

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2020 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?